Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jokerit a plochá dráha v Chrudimi

11. 10. 2007
 
Radek Pecina.
Radek Pecina.
 
Foto: DENÍK/Archiv VLP
 

Plochá dráha pustne už čtyřicet let

dnes 11:23, aktualizováno dnes 12:42
 
Spolupracovník Chrudimského deníku Radek Pecina se zamýšlel nejen nad zpustlou Plochou dráhou.
 
 

Nedávno jsem strávil víkend na báječné sportovní akci - Speedway Grand Prix, tj. světovém poháru v ploché dráze - ve slovinském Kršku. Nechci se zaobírat úrovní závodu, který byl mimochodem obsazením výrazně "nabitější" než v neděli skončená Zlatá Přilba, spíše se chci zastavit u jiné věci.

Po příjezdu na stadion městečka, velikostí asi tak Hlinska, na mne dýchla trocha nostalgie a smutku. Celá dráha byla totiž obklopena ze tří stran pouze zatravněným valem, až nápadně připomínajícím "naši" plochou dráhu a jediná zděná tribuna byla hodně podobná afrkáčskému rohlíku. Opravdu mne při té podobě až píchlo u srdce.

O tom, jak jsou Slovinci na svůj stadion pyšní, radši ani nemluvě. Tamní areál navíc "žije", každou chvíli pořádá různá plochodrážní klání, včetně světového poháru, což je největší akce tohoto sportu vůbec. A chrudimská plochá dráha zarůstá a ožívá jen, když sem přijede cirkus nebo když si sem o tělocviku přijdou děti z okolních škol zacvičit. Děti, které dnes ani nevědí, že se zde kdysi konaly plochodrážní závody velkého významu a Chrudim byla na mapě motoristického sportu hodně vysoko. A možná, že to dnes neví ani spousta dospěláků.

V Kršku jsem měl možnost hovořit s panem Evženem Erbanem, bývalým vynikajícím jezdcem a nyní předsedou pardubického plochodrážního klubu, který mi řekl, že v Chrudimi byla velice dobrá trať, jemu osobně se tam jezdilo moc dobře a v roce 1967 zde jel historicky poslední závod této dráhy. Stadion se zavřel prý proto, že zde měla začít výstavba rodinných domků...

Naše "okresní" město se holedbá tím, že je městem sportu, pro který se zde dělá hodně, ale mně se tomu nějak nechce věřit. Podívejte se, kolik zde za poslední roky skončilo sportovních odvětví, mnohdy působících ve své době na ligové úrovni. Stolní hokej zvaný šprtec hrál první ligu a pořádal zde světový pohár, házenou drží veteráni a po době temna mládež. Hokejbal bojoval v extraligovém play off a teď nemá ani hřiště! Sice už se nějak vyřešily problémy s pozemkem, ale mezitím stadion pro neutěšený stav zavřel hokejbalový svaz a tak týmy musí jezdit hrát domácí zápasy do Heřmanova Městce.

Samozřejmě, stejně jako v životě, není všechno jen černé nebo bílé. Hraje se tu teď na velmi dobré úrovni hokej i fotbal, ve futsale jsme trojnásobnými mistry ČR, ale nechtěl bych se jednou dožít toho, že v důchodu nebudu mít možnost kam chodit na své oblíbené sportovní

 
(rp)
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář